Przewodnik po Tokyoko (3) - Świątynie i zabytki miasta.

Większość zabytkowych budowli w mieście znajduje sie na rozległym Przedmieściu Wschodnim.
Znajdziemy tu stare świątynie ,wiele zabytkowych drewnianych domów mieszkalnych w stylu tradycyjnym czy w końcu najbardziej rozpoznawalny symbol tej dzielnicy miasta - zamek cesarza Hiroshi.

Najstarszą świątynią w dzielnicy i całym regionie jest kompleks klasztorny Katsumoto Temple ,który powstał na początku XII wieku ;


Inari Temple to dawna świątynia ale i szkoła tradycyjnych sztuk walk.Inari to bóstwo przynoszące urodzaj ryżu.Mieszkańcy miasta wieżą w to,że od boga Inari zależy pomyślność i szczęście w życiu osobistym i zgodnie z nazwą dostatek.


Nieopodal znajduje się słynny zamek Hiroshi z XII w. zwany także Białym Zamkiem.Cesarz Hiroshi ufundował pałac jako swoją siedzibę rozpoczynając okres w którym Tokyoko stało sie stolicą państwa (simowej Japonii).Wewnątrz znajdziemy bogate zbiory sztuki japońskiej i innych krajów Wshodu oraz oryginalne wyposarzenie zamku z czasów cesarskich i późniejszych.

Największa świątynia miasta również znajduje sie na rozległym Wschodnim Przedmieściu i co ciekawe nie posiada oficjalnej nazwy.Jest nazywana poprostu 'No name Temple' czyli świątynią bez nazwy.W rzeczywistości to stary zwyczaj,który powstał kiedy rozzłoszczony cesarz Hiroshi zakazał używania nazwy zakonowi i świątyni przeciwko jego rządom.kapłani obwinili Hiroshi-jego za klęske głodu.Obecny budynek po pożarze datuje sie na XIII - XIV wiek.W dawnych czasach to właśnie Przedmieście Wschodnie było miastem właściwym stąd obecnośc tak ważnych budowli jak zamek czy najważniejsze klasztory.W sąsiedztwie świątyni i zamku znajduje się także największy w mieście zespół tradycyjnego drewnianego budownictwa.Jego cześć stanowią osiedla działające w grze tak jak apartamentowce.
Pomiędzy starymi domami odnajdziemy małe urocze uliczki,jeziorka,ogrody i zakamarki...Nieco dalej we współczesnym centrum Tokyoko City,w dzielnicy drapaczy chmur o nazwie Shinjuku odnajdziemy nie wielką świątynię kontrastującą z pobliskimi szklanymi wiezowcami.
Świątynia 'Senshi Temple' pochodzi z XIV wieku i jest uważana za najpiękniejszą w mieście.
Dawniej leżała z dala od miasta i była nazywana świątynią wygnańców.. Mnisi odizolowani od reszty świata na wyspie,która kiedys inaczej niż dziś była oaza przyrody i spokoju stworzyli niesamowite zdobienia wyróżniające budynek.

W centrum miasta odnajdziemy jeszcze jedno historyczne miejsce - to Stary Cmentarz.Na innej wyspie miasta o nazwie Hankyo znajdziemy jeszcze jeden ciekawy obiekt - to klub dyskotekowy w starej świątyni (!).W mieście odnajdziemy równiez wiele innych budynków i miejsc przypominających o wspaniałej przeszłości miasta Tokyoko.

Przewodnik po Tokyoko City :

*Zabytki miasta
*Drapacze chmur i centra rozrywkowe
*Dzielnice miasta

ENG version


TOKYOKO CITY DOWNLOAD